Leki w leczeniu alergii

Leki w leczeniu alergii

W przypadku alergii konieczne jest przede wszystkim unikanie alergenu. Nie zawsze jednak jest to możliwe, stąd konieczność stosowania leków antyhistaminowych.

Nie u każdego pacjenta są one jednak wystarczające. Jakie jeszcze leki stosuje się w leczeniu alergii?

Glikokortysteroidy

Powszechnie ta grupa leków nazywana jest sterydami. Zajmują bardzo ważne miejsce w leczeniu nie tylko alergii, ale także astmy. Są to leki o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym. W leczeniu alergii są stosowane od bardzo dawna. Pacjenci mają jednak wiele obaw związanych z ich zażywaniem. Glikokortysteroidy, które dostępne były na rynku przed kilkoma laty wywoływały bowiem wiele skutków ubocznych. Większość pacjentów, którzy przyjmowali te preparaty uskarżała się przede wszystkim na wzrost wagi po ich stosowaniu. W wielu przypadkach leki te zaburzały także koncentrację i powodowały senność. Glikokortysteroidy nowej generacji nie wywołują już jednak takich skutków ubocznych. Mogą być bezpiecznie stosowane zarówno przez dzieci, jak i kobiety w ciąży. Glikokortysteroidy dostępne są obecnie w bardzo różnych wersjach, ich działanie przeciwzapalne jest więc różne. Dawka leku jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta. Są dostępne najczęściej w postaci wziewnej.

Jak bezpiecznie zażywać leki na alergię?

Leki na alergię starszej generacji wchodzą w niepożądane interakcje z lekami uspokajającymi, nasennymi i stosowanymi w leczeniu padaczki. Nasilają one działanie leków z pierwszej grupy, osłabiają działanie leków przeciwpadaczkowych. Obecnie są jednak dostępne takie leki, które nie wywołują niepożądanych reakcji w połączeniu z innymi lekami. W przypadku osób, które muszą przyjmować dodatkowo leki na inne schorzenia lekarz ma możliwość wybrania leków na alergię, które można bezpiecznie łączyć z innymi. Przyjmując inne leki, alergię warto (jeśli jest to możliwe) leczyć takimi lekami, które nie będą dodatkowo obciążać wątroby. To leki przeznaczone do stosowania miejscowego: krople, maści, spraye.

Przeczytaj również:

Leave a Reply