Leki z drukarki 3D

Leki z drukarki 3D

Technologia druku 3D wykorzystywana jest nie tylko na przykład do drukowania protez. Technologię tę wykorzystano również do wytworzenia leku. Na rynek – na razie w Stanach Zjednoczonych – ma trafić lek o nazwie Spritam. To pierwszy na świecie lek, który powstał w drukarce 3D. Spritam został już dopuszczony do sprzedaży przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Spritam to preparat, który będzie stosowany w leczeniu dzieci i dorosłych mających problemy ze specyficznym drgawkami, które występują na skutek tego, że postępuje u nich rozwój epilepsji.

Lek już jest w aptekach

Lek został opracowany przez amerykańską firmę Aprecia Pharmaceuticals. Firma ta powstała w 2003 roku. Została stworzona przede wszystkim po to, aby w produkcji leków wykorzystywać zaawansowaną technologię druku trójwymiarowego. Zanim pierwszy produkt został zaakceptowany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków upłynęło aż 12 lat. Technologia druku 3D umożliwiła zwiększenie substancji leczniczej w preparacie aż do 1000 miligramów. Było to możliwe dzięki temu, że wydrukowane tabletki mają porowatą strukturę. Tabletki z drukarki rozpuszczają się bardzo szybko – osoby chore na padaczkę mogą zażyć lek błyskawicznie, od razu, gdy tylko zauważą u siebie oznaki, które wskazują na to, że zbliża się atak epilepsji. Lek trafił do aptek 24 marca 2016 roku. Badania nad lekiem kosztowały firmę Aprecia Pharmaceuticals olbrzymią kwotę – firma przeznaczyła na to 35 milionów dolarów.

Co czeka nas w przyszłości?

Aprecia już zapowiedziała, że będzie nadal pracować nad stworzeniem kolejnych leków w technologii trójwymiarowego druku. W drukowanych lekach naukowcy pokładają bardzo duże nadzieje. Technologia druku 3D umożliwi przygotowanie leku, który będzie indywidualnie dostosowany do pacjenta, który ma go przyjmować. Przypuszczalnie technologia druku 3D umożliwi przygotowanie medykamentu, w którym nawet substancja lecznicza zostanie dobrana dla każdego pacjenta indywidualnie. Być może uda się także indywidualnie dobrać wagę substancji leczniczej.

Poczytaj więcej na https://www.naukaratujezycie.pl/

Przeczytaj również:

Leave a Reply