Leki z kwasem acetylosalicylowym

Leki z kwasem acetylosalicylowym

W aptekach występują pod różnymi nazwami: Polopiryna albo Aspiryna. To bardzo popularne leki, które można dostać bez recepty.

Jak działa kwas acetylosalicylowy?

Kwas acetylosalicylowy to jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa on przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. W trakcie badań nad kwasem acetylosalicylowym odkryto, że wykazuje on także działanie przeciwzakrzepowe. Stąd też w małych dawkach (od 75 do 300 miligramów w ciągu doby) stosowany jest w profilaktyce zawału serca i udaru mózgu. W większych dawkach – od 500 do 1000 miligramów w jednej dawce – stosowany jest jako lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. W razie konieczności można zażyć kolejną dawkę leku. Zażywa się ją po 4-8 godzinach od przyjęcia poprzedniej dawki.

W ciągu doby nie można jednak przekroczyć dawki 4000 miligramów

Samodzielna kuracja preparatami zawierającymi kwas acetylosalicylowy nie powinna trwać dłużej niż 3 dni.
Czy leki z kwasem acetylosalicylowym mogą zażywać wszyscy?

Niestety nie. Polopiryny czy Aspiryny nie powinny zażywać:

– dzieci poniżej 12. roku życia;
– kobiety w trakcie miesiączki, ciężarne i karmiące;
– osoby cierpiące na chorobę wrzodową, nadkwasotę, astmę;
– cukrzycy;
– osoby przed zabiegami chirurgicznymi.

Preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy nie należy łączyć z innymi lekami należącymi do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie można też łączyć ich z alkoholem.

Postać leku

Preparaty z kwasem salicylowym mogą mieć różną postać. Dostępne są nie tylko w postaci tabletek, ale także tabletek dojelitowych (lek umieszczony jest w specjalnej osłonce, która rozpuszcza się już po opuszczeniu żołądka. Osłonka chroni więc błony śluzowe żołądka). W aptekach dostępne są także preparaty z kwasem acetylosalicylowym w postaci proszku, który należy rozpuścić w wodzie oraz w postaci musujących tabletek.

Acidum acetylsalicylium czyli kwas acetylosalicylowy wchodzi w skład wielu dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych.

Przeczytaj również:

Leave a Reply