Leki zawierające wyciągi roślinne

Leki zawierające wyciągi roślinne

W organach wielu roślin znajdują się silnie trujące substancje. Użyte jednak we właściwych dawkach mogą stać się skutecznymi lekami.

Kurara

Indianie żyjący w Ameryce Południowej do zatruwania dmuchawek i grotów strzał używali kurary. To bardzo silna trucizna, która porażając mięśnie brzucha i klatki piersiowej powoduje śmierć z powodu uduszenia. W latach 30. XX wieku amerykańskim uczonym udało się wyizolować poszczególne składniki kurary i określić jej dawki, które są bezpieczne dla ludzi. Wyodrębnione przez nich alkaloidy kurary można połączyć ze środkiem znieczulającym. W efekcie otrzymano lek zwiotczający mięśnie, który jest stosowany w chirurgii.

Naparstnica purpurowa i konwalia majowa

Rośliny te zawierają glikozydy nasercowe. To związki, które mają nie tylko bardzo silne działanie toksyczne, ale także wzmacniające siłę skurczu mięśnia sercowego. Stąd też znalazły one bardzo powszechne zastosowanie w medycynie. Leki nasercowe zawierające wyciągi z konwalii majowej lub naparstnicy purpurowej stosowane są w leczeniu obrzęków kończyn, niewydolności mięśnia sercowego, migotaniu przedsionków, dusznicy sercowej.. Muszą być przyjmowane przez pacjentów pod ścisłą kontrolą lekarza kardiologa, gdyż różnice pomiędzy dawką toksyczną a leczniczą w przypadku glikozydów nasercowych jest minimalna. Do tego mogą się one kumulować w organizmie.

Leczenie chorób nowotworowych

W leczeniu niektórych z tych chorób stosowane są leki, które zawierają związki czynne wyodrębnione z roślin trujących. W latach 60. wyodrębnione zostały alkaloidy (winblastyna, winkrystyna), które wykorzystano w lekach podawanych chorym na ziarnicę złośliwą, niektóre postacie białaczki i potworniaka jąder. Komórki rakowe mają zdolność do bardzo szybkiego mnożenia się. Leki, które zawierają wspominane alkaloidy hamują podział komórek nowotworowych. Wykazują szczególnie silne działanie w przypadku niektórych postaci białaczki. Jak inne leki, także winblastyna i winkrystyna wywołują niepożądane efekty uboczne. Przede wszystkim hamują one procesy krwiotwórcze szpiku.

Przeczytaj również:

Leave a Reply