Najzdrowszy ryż

Najzdrowszy ryż

Quinoa – nazwa, która brzmi bardzo obco, ale po przełożeniu na polski nazywa się ją komosą ryżową, bądź ryżem peruwiańskim. Sprawdza się jako świetny dodatek do dań, w których zwyczajowo wykorzystujemy ziemniaki, kaszę, bądź ryż. Jest bardzo bogata w białko. Szczególnie chętnie korzystają z niej wegetarianie, ponieważ quinoa doskonale sprawdza się jako zamiennik białka, które zazwyczaj jest dostarczane w mięsie.

Komosa ma większą, niż większość ziaren, zawartość tłuszczu, przez co ma krótszy termin ważności – dlatego też nie warto robić zapasów ryżu, ale kupować na bieżąco, gdy wiemy kiedy będziemy korzystać z ziaren.

Konsystencja komosy po ugotowaniu jest delikatna i puszysta, jeżeli będziemy przestrzegać konkretnych wytycznych, które są zalecane. Przede wszystkim na jedną szklankę ryżu przypadają dwie szklanki wody, bądź bulionu. Przed zagotowaniem należy ryż dokładnie opłukać na sicie. Pozbywamy się w ten sposób gorzkiego smaku. Przed wrzuceniem komosy do wrzątku można ją też przesmażyć na oliwie, przez jedną minutę. Quinoa powinna być gotowana w garnku razem z wodą i dopiero po zagotowaniu zmniejszamy ogień, przykrywamy. Gotujemy jeszcze przez 15 minut. Po wyłączeniu grzania czekamy jeszcze 5 minut ze zdjęciem pokrywki, żeby quinoa doszła do pożądanej przez nas konsystencji. Ziarenka powinny być lekko przezroczyste.

Komosę można dodawać do dań głównych, zup, a także deserów, czy sałatek. Prażona ziarna ryżu peruwiańskiego dodaje się do jogurtów.

Regularne spożywanie komosy zapobiega chorobom układu wieńcowego oraz cukrzycy. Z uwagi na swoją lekkostrawność oraz brak właściwości uczulających, często jest polecana dla matek w ciąży. Jeżeli przyglądamy się składowi kosmetyków, możemy zaobserwować, że w niektórych kremach znajduje się dodatek oleju z komosy. To naturalne źródło witaminy E – świetnie nawilża i regeneruje naskórek.

W medycynie chińskiej wykorzystuje się komosę jako wewnętrzny rozgrzewacz, który najchętniej stosuje się w czasie jesieni i zimy. Wierzy się, że jest idealna dla kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę, ponieważ wzmacnia narządy rodne oraz nerki.

Przeczytaj również:

Leave a Reply