Nauka języka obcego – kilka pomysłów

W tej chwili po prostu trzeba znać języki obce – przede wszystkim język angielski, ale nawet ta znajomość to teraz za mało. W różnych miejscach na świecie możemy posługiwać się angielskim, który stał się językiem międzynarodowym, ale na przykład znalezienie dobrej pracy wymaga od nas dobrej znajomości jeszcze przynajmniej innego języka obcego. Oczywiście, w mowie i w piśmie. Chociaż nauczanie zaczyna się coraz wcześniej, sprawiając, że kolejne pokolenia coraz lepiej mówią w językach obcych, to jednak odpowiedni sposób szlifowania umiejętności nadal jest bardzo ważny. Oto kilka pomysłów na efektywną naukę!

Rozmowy z obcokrajowcem

Najlepiej rozmawiać z native speakerem, który wie jak się wszystko wymawia i może poprawić wszystkie wykonywane przez swoich rozmówców błędy. Takie rozmowy są potrzebne, ponieważ bywa, że i nauczyciele mają jakieś trudności z wymową czy niewłaściwe nawyki. Ludzie z każdego kraju popełniają jakieś typowe dla swojej nacji błędy, które rodowity obcokrajowiec od razu skoryguje. Warto zapisać się więc na dodatkowe zajęcia, które pozwolą na żywo (nawet za pośrednictwem internetu) poprawić swoją znajomość języka obcego. Takie rozmowy pozwolą się również odblokować psychicznie w trakcie zagranicznych wyjazdów (niektórzy stresują się rozmawiając na przykład z rodowitymi Anglikami w ich kraju, obawiając się błędów). Oglądajmy też filmy i czytajmy artykuły w wybranym języku obcym – i to możliwie jak najczęściej.

Wyjazdy zagraniczneWarto jak najczęściej wyjeżdżać – takie podróże zawsze kształcą. Zagraniczne wyjazdy choćby na krótko wywołują konieczność posługiwania się swoją dotychczasową wiedzą, sprawdzają ją, a nawet pomagają szybciej się czegoś nowego nauczyć. Historie o osobach, które wyjechały do innego kraju bez znajomości języka, by w jakiś czas później biegle się już nim posługiwać są jak najbardziej prawdziwe. Przydadzą się też specjalne wyjazdy językowe – kierowane do młodzieży i do dorosłych. Wybierając się na taką wyprawę, można nie tylko pozwiedzać, ale i więcej się nauczyć. Uczymy się zaś od podstaw, bądź szlifując już znany język.

Przeczytaj również:

Leave a Reply