Nawyki, które opóźniają starzenie się mózgu

Nawyki, które opóźniają starzenie się mózgu

Zdaniem naukowców, lekarzy i dietetyków zmiana nawyków żywieniowych oraz trybu to jedna z najbardziej skutecznych metod obrony przed różnymi rodzaju chorobami. Zmieniając swoje nawyki, możemy odmłodzić swój mózg i zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby neurologiczne.

Dobry sen

Brak odpowiedniej ilości snu – nie może go być zarówno za mało, jak i za dużo – związany jest z tak zwanym skurczem mózgu. Dzieje się tak na skutek tego, że aktywują się komórki odpornościowe makrofagów mózgu. Konsekwencją jest utrata uwagi, koncentracji i skupienia. Wzrasta także ryzyko udaru. W czasie snu rozkładane są także płytki beta-amyloidowe, które przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera. Podstawą dobrego snu jest regularny rytm dnia. Codziennie powinniśmy się kłaść i wstawać o tej samej porze. Wyjątków nie powinniśmy robić także w weekendy.

Dieta śródziemnomorska

Istnieje mnóstwo dowodów na to, że prawidłowa dieta zmniejsza ryzyko zachorowania i poprawia funkcje poznawcze, a szczególnie pamięć. Szczególnie duże znacznie ma dieta, która zawiera kwasy omega-3 i jest bogata w błonnik. W naszym codziennym jadłospisie powinniśmy uwzględnić 20 produktów, które korzystnie wpływają na mózg. Są to: borówki, bataty, awokado, brokuły, gorzka czekolada, herbata, fasola, kawa, kurkuma, komosa ryżowa, grzyby, nasiona słonecznika i chia, orzechy, pełnoziarniste pieczywo i makaron, oliwa, warzywa liściaste, zioła i przyprawy. Jeśli jadamy ryby, to wybierajmy mniejsze dzikie gatunki, a nie hodowlane: sardynki, śledzie, sardele. W rybach hodowlanych jest duża ilość toksyn, które są szkodliwe dla mózgu.

Aktywność fizyczna

Nie chodzi o to, abyśmy ćwiczyli na siłowni, ale o to, byśmy byli aktywni przez cały dzień. Powinniśmy uwzględnić te ćwiczenia, które zwiększają siłę mięśni – pamiętajmy, że serce to także mięsień. Bardzo wskazanym rodzajem aktywności jest nordic walking – marsz z kijkami. Liczy się każdy rodzaj aktywności. Ćwiczenie fizyczne sprawiają, że mózg jest lepiej dotleniony i odżywiony.

Przeczytaj również:

Leave a Reply