Niewydolność serca

Niewydolność serca

Niewydolność serca bardzo mylnie określana jest mianem choroby serca. Jest to mylne określenie bowiem jest to dosyć mocno złożony zespół chorobowy, dotyczący po części serca, a po części także i układu krążenia.

Tym co w chorobie jest najbardziej niebezpieczne jest to, że serce nie radzi sobie z dostarczaniem odpowiedniej ilości krwi potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co gorsza wraz z postępem choroby pogłębia się także problem niewydolności. Początkowe objawy mogą zostać nie zauważone, bowiem niewydolność serca objawy objawia się w pierwszej fazie dosyć silnym bólem w klatce piersiowej oraz dusznościami, ale dopiero przy większym wysiłku fizycznym.

Niewydolność serca

Niewydolność serca

Dopiero później niewydolność serca objawy dotyczyć zaczyna także wykonywanych na co dzień czynności, aż w końcu okazuje się, że nawet spanie w pozycji leżącej nie jest możliwe bowiem pojawiają się trudności z oddychaniem. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych, oraz zmianie stylu życia. To ten drugi czynnik okazuje się u chorych dosyć kluczowy, może znacznie zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu niewydolności serca. Tak jak w przypadku wielu innych dolegliwości serca tak i tutaj dosyć duża odpowiedzialność ponosić może tak zwany zły cholesterol. Dlatego też jednym z pierwszych działań jest zmiana diety na taką, która zawierać będzie dobry cholesterol, obecny na przykład w migdałach. Jest to jedna z lepszych form dostarczenia dobrego cholesterolu do organizmu.

Dobry cholesterol

Poza tym dobry cholesterol eliminuje z organizmu oczywiście także i tak zwany zły cholesterol. Innym powodem problemów z wydolnością serca mogą być dodatkowe choroby takie jak zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych. Bardzo rzadko samo zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych objawy jest przyczyną niewydolności serca, stan zapalny może niestety pogłębiać występujące przy niewydolności serca objawy. Dieta to oczywiście nie wszystko, odpowiednia terapia obejmować powinna także rehabilitację, a później pacjent powinien stosować odpowiednie ćwiczenia fizyczne w celu poprawienia wydolności serca.

Przeczytaj również:

Leave a Reply