Nowotwór krtani oraz jelita grubego

Nowotwór krtani oraz jelita grubego

Do najgroźniejszych, pod wieloma względami nowotworów zalicza się rak jelita grubego objawy oraz rak krtani. Oba te nowotwory diagnozowane są najczęściej u mężczyzn, aczkolwiek czynniki ryzyka są zupełnie inne. Po pierwsze rak jelita grubego leczenie może być chorobą dziedziczną, tak więc zachorowania w bliskiej rodzinie mogą mieć znaczny wpływ na ryzyko wystąpienia choroby. W początkowej fazie objawy bardzo mocno przypominają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego, nowotwór może być więc pomylony z zespołem jelita drażliwego oraz ty podobnymi dolegliwościami.

Rak krtani

Nowotwór krtani oraz jelita grubego Natomiast rak krtani jest już chorobą o wiele bardziej charakterystyczną. Jej zdiagnozowanie nie jest wcale proste, ale pewne objawy występują praktycznie tylko przy tym rodzaju nowotworu. Bardzo typowa jest długo utrzymująca się chrypa oraz problemy z normalnym mówieniem czy też przełykaniem, co także ma miejsce u wielu chorych. Poza tym dosyć mocno charakterystycznym czynnikiem jest kaszel, a nawet plucie krwią co także pojawia się w przypadku wielu chorych osób. Są to rak krtani pierwsze objawy, których nie powinno się ignorować bowiem w marę szybko wykryty rak krtani leczenie, może być leczony bez wykorzystania skalpela. Może wystarczyć tylko i wyłącznie radioterapia, ewentualnie usunięcie zaledwie fragmentu krtani. Leczenie w późniejszej fazie niestety ale oznaczać będzie nawet usunięcie całej krtani.

Powody powstawania nowotworu

Nowotwór ten jak żaden inny bardzo często powodowany jest przez palenie papierosów. Do jego powstania przyczynia się także nadużywanie sporych ilości wysokoprocentowych napojów alkoholowych. Dlatego też rak krtani objawy dosyć często atakuje także alkoholików. Inne czynniki ryzyka przy nowotworach krtani to kontakt z niebezpiecznymi substancjami, czy też metalami ciężkimi. W przypadku niektórych osób może być to nawet choroba zawodowa, ale czynniki te nie są aż tak ryzykowne jak papierosy czy alkohol, odpowiedzialne za znakomitą ilość zdiagnozowanych przypadków zachorowań na nowotwory krtani. Innym czynnikiem może być wiek, szansę na zachorowanie wzrastają po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia.

Przeczytaj również:

Leave a Reply