O czym pamiętać, podając dziecku antybiotyk?

O czym pamiętać, podając dziecku antybiotyk?

W przypadku niektórych chorób podanie antybiotyku okazuje się być niezbędne. Podając je dziecku, należy jednak pamiętać o konieczności przestrzegania kilku prostych zasad. Tylko bowiem wówczas antybiotyk będzie działał tak, jak powinien.

Sok i mleko – antybiotyki tego nie lubią

W przypadku dzieci lekarze bardzo często decydują się na przepisanie antybiotyku w postaci zawiesiny. Jest to wygodne rozwiązanie, które istotnie ułatwia podanie leku. Błędem, którego rodzice powinni się wystrzegać jej rozcieńczanie leku sokami bądź mlekiem. Nigdy nie należy również podawać do popicia wody smakowej, soku grejpfrutowego/pomarańczowego oraz ziołowych herbatek. Wiele leków wchodzi bowiem z takimi napojami w interakcje. W efekcie lek może nie działać tak, jak powinien. Jeśli chodzi o mleko, to trzeba pamiętać, że wapń, który się w nim znajduje wpływa negatywnie na wchłanianie leku. Najrozsądniej jest, jeśli antybiotyk popijany jest wodą.

Nie przerywamy leczenia

Lekarz podczas wizyty zawsze bardzo dokładnie określa, jak długo należy dziecku podawać antybiotyk. Nigdy nie należy przerywać kuracji przed jej końcem. Najczęściej leczenie trwa od pięciu dni do tygodnia. W przypadku takich infekcji, jak zapalenie ucha środkowego może wydłużyć się nawet do dwóch tygodni. UWAGA: kuracji nie kończymy nawet wtedy, kiedy ustąpią objawy choroby.

Objawy reakcji alergicznej

Jeżeli po podaniu leku u dziecka wystąpią takie objawy, jak wysypka, wymioty czy ból brzucha, należy powtórnie udać się do lekarza. Bardzo prawdopodobne jest bowiem, że u dziecka wystąpiła reakcja alergiczna. W takiej sytuacji antybiotyk trzeba będzie zamienić na inny. Do następnej wizyty powinny skłonić nas również nieustępujące objawy.

Probiotyki

Warto podczas kuracji antybiotykiem podawać dziecku również probiotyki. To najlepszy sposób na to, aby w organizmie dziecka odbudowana została prawidłowa flota bakteryjna. Należy jednak pamiętać, aby między podaniem antybiotyku a probiotyku upłynęły przynajmniej dwie godziny. Warto do diety włączyć także jogurty, najlepiej naturalne.

Przeczytaj również:

Leave a Reply