O kredytach we frankach szwajcarskich

O kredytach we frankach szwajcarskich

Kredyty w obcej walucie kilka lat temu cieszyły się bardzo dużą popularnością. Walutą, w której najczęściej decydowano się zaciągnąć kredyt był frank szwajcarski. Kredyt we frankach był tani, ale tylko przez kilka lat. W 2015 roku jego kurs znacznie poszybował w górę. Dzień, w którym kurs franka znacznie wzrósł (15 stycznia 2015 roku) nazwany został czarnym czwartkiem.

Niskie koszty, większe ryzyko 

Wysokie stopy procentowe i niski kurs franka szwajcarskiego kilka lat temu sprawiał, że kredyty w tej walucie były bardziej korzystne niż te w polskich złotówkach. Po kredyty we frankach szwajcarskich szczególnie chętnie udawały się do banków osoby, które chciały kupić mieszkanie lub wybudować dom ze środków w ramach kredytu hipotecznego. Kredyty we frankach z uwagi na korzystny kurs i wysokie oprocentowanie kredytów w złotówkach, były od nich zdecydowanie tańsze. Całkowity koszt kredytu we frankach był mniejszy. Wielu kredytobiorców zapomniało jednak, że kredyt we frankach wiąże się z większym ryzykiem. Mimo że frank przez lata był walutą bardzo stabilną, to jednak decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego o rezygnacji z obrony minimalnego kursu wymiany franka na euro sprawiła, że frank zaczął mocno drożeć na całym świecie. Dla osób z kredytem we frankach oznaczało to jedno: znaczny wzrost wysokości miesięcznej raty.

Zdaniem ekonomistów

Obowiązkiem banku udzielającego kredytu w obcej walucie jest poinformowanie kredytobiorcy o tym, że jest to kredyt zwiększonego ryzyka. Frankowicze (tak nazywane są popularnie osoby, które mają kredyt we frankach), którzy dzisiaj płacą raty na poziomie nawet 2000 złotych przekonują, że urzędnicy bankowi zapewniali ich, że jest to kredyt nie związany z żadnym ryzykiem. Tymczasem ekonomiści doskonale wiedzą, że nie trzeba być specjalistą od rynku walut, aby wiedzieć, że kredyty w obcej walucie są bardzo ryzykowne. Nie da się przewidzieć, jaki kurs dana waluta będzie miała za kilka lat. A przecież okres kredytowania w przypadku kredytów hipotecznych jest bardzo długi.

Przeczytaj również:

Leave a Reply