O lekach bez recepty

O lekach bez recepty

Nie wszystkie leki dostępne w aptekach są sprzedawane na receptę. Jest grupa leków, które możemy kupić bez recepty.

Jak bezpiecznie stosować leki bez recepty?

To, że pewna grupa leków dostępna jest bez recepty nie oznacza, że nie mogą one wejść w interakcje z innymi, aktualnie zażywanymi przez nas lekami, że nie wywołują działań niepożądanych. Dlatego przed ich kupieniem poradźmy się farmaceuty, poinformujmy go, jakie leki zażywamy. Szczególnie ostrożnie powinny kupować leki dostępne bez recepty kobiety w ciąży. Są bowiem takie leki, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. W trosce o nienarodzone dziecko, przyszłe mamy przed kupnem jakiegokolwiek leku dostępnego bez recepty powinny poradzić się ginekologa prowadzącego ciążę. O poradę do lekarza lub farmaceuty należy zwrócić się także kupując leki dla dzieci.

Kategorie leków sprzedawanych bez recepty

Leki dostępne bez recepty możemy dzisiaj kupić nie tylko w aptekach, al także w wielu sklepach, kioskach, sklepach zielarskich, a nawet na stacjach paliw. W kategorii tych leków wyróżnić można środki przeciwko niestrawności, tabletki przeciwbólowe, syropy na kaszel. Przed zażyciem tych leków koniecznie należy przeczytać dołączoną do nich ulotkę i dawkować zgodnie z zaleceniami. Druga grupa leków bez recepty dostępna jest wyłącznie w aptekach. Do tej grupy należą leki, które wymieniliśmy wyżej oraz szereg innych. Bez recepty można nabyć między innymi leki antyhistaminowe.

Jakie środki ostrożności powinniśmy zachować?

Zażywając leki dostępne bez recepty pamiętajmy, że one również mogą wywołać niepożądane skutki. Nigdy leków tych nie należy mieszać z innymi, nie można także łączyć ich z alkoholem i zażywać większej dawki niż ta, którą zaleca producent danego leku. Zawsze czytajmy dołączoną do leku ulotkę informacyjną. Po niektórych lekach dostępnych bez recepty nie można prowadzić pojazdów mechanicznych, gdyż wywołują senność i powodują spadek koncentracji. Zignorowanie zaleceń może okazać się niebezpieczne, w przypadku kierowców nie tylko dla nich samych, ale także innych użytkowników dróg.

Przeczytaj również:

Leave a Reply