O lekach refundowanych

O lekach refundowanych

Wśród leków dostępnych na receptę są także leki refundowane. W przypadku tych leków część kosztów ponosi Narodowy Fundusz Zdrowia, a część pacjent. Jak lekarz powinien wystawić receptę na refundowany lek? Jakie leki są refundowane?

Leki refundowane

Pełna lista leków refundowanych jest dość długa. Pacjenci zainteresowani konkretnym lekiem mogą zapytać, czy jest on refundowany w aptece lub sprawdzić to samodzielnie na stronie Ministerstwa Zdrowia. Na liście leków refundowanych są między innymi preparaty stosowane w leczeniu szpiczaka, ostrej białaczki, chłoniaka. Lista leków refundowanych na choroby nowotworowe zawiera więcej pozycji. Na liście znajdują się także leki stosowane w leczeniu obturacyjnej choroby płuc, leki przeciwcukrzycowe (doustne), przeciwzakrzepowe, doustne leki przeciwpadaczkowe i wiele, wiele innych.

Recepta na refundowany lek

Aby pacjent mógł taniej kupić lek, lekarz musi na recepcie zaznaczyć, jaki jest stopień refundacji. Niektóre leki sprzedawane są ze zniżką 30 procent, inne – 50 procent. Oznaczenia stosowane na receptach to odpowiednio symbol 30% lub 50%. Niektóre leki pacjenci mogą otrzymać także bezpłatnie. Wtedy na recepcie powinna znaleźć się litera B. Do nabycia tych leków uprawnieni są:

– osoby, które ukończyły 75. rok życia;
– inwalidzi wojenni;
– zasłużeni honorowi dawcy krwi;
– dawcy organu do przeszczepu.

Jest także grupa leków sprzedawanych w stałej cenie

Wynosi ona 3,20 zł. W przypadku leku z tej grupy na recepcie lekarz powinien zaznaczyć to wpisując literę R. Jeśli na recepcie nie znajdzie się żaden z tych symboli oznacza to, że lek można kupić tylko na 100 procent.

Termin realizacji recept

W przypadku recepty na antybiotyk należy ją zrealizować w przeciągu 7 dni. W przypadku pozostałych leków receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni. Lekarz może wystawić także receptę transgraniczną. Dzięki temu osoby, które wyjeżdżają do pracy do jednego z krajów Unii Europejskiej mogą ją zrealizować w miejscu docelowym. Leki na te recepty sprzedawane są na 100 procent.

Przeczytaj również:

Leave a Reply