O sprzedaży leków w Internecie

O sprzedaży leków w Internecie

Spora liczba osób decyduje się kupować leki w Internecie. Oprócz legalnie działających e-aptek leki w Internecie można kupić także leki od osób prywatnych. Czy takie zakupy są bezpieczne?

W Internecie coraz częściej do sprzedaży oferowane są niewykorzystane przez danego pacjenta leki. Są wśród nich nie tylko leki wydawane bez recepty, ale także te z przepisu lekarza. Takie leki można nabyć rejestrują się na forach internetowych czy dołączając do grupy internetowej. Pamiętajmy, że sprzedaż leków przez osoby prywatne jest niezgodna z prawem. Nielegalny handel lekami w Internecie zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Legalnie leki w Internecie mogą sprzedawać wyłącznie ogólnodostępne apteki stacjonarne lub punkty apteczne

Zezwolenie na sprzedaż wydają wojewódzkie oddziały Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. W aptece internetowej, która działa legalnie na podstawie zezwolenia nie można kupić leków wydawanych z przepisu lekarza.

Kupując leki od osób prywatnych i to nie tylko te wydawane na receptę narażamy na niebezpieczeństwo swoje (lub swoich najbliższych) zdrowie, a nawet życie. Nie wiemy, jak mamy zażywać dany lek, nie wiemy też, czy był on przechowywany we właściwych warunkach. Nie mamy pewność czy skład leku jest zgodny z oryginalnym lekiem, czy też kupujemy podrobiony lek. Kupując leki od osób prywatnych narażamy się na ryzyko pojawienia się bardzo niepożądanych skutków ubocznych, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci! O wiele bezpieczniej jest więc udać się po receptę do lekarza i kupić lek w aptece stacjonarnej. W przypadku leków bez recepty możemy je bezpiecznie kupić w legalnie działających aptekach internetowych, a nie od osób prywatnych.

Handel lekami podlega przepisom prawa farmaceutycznego

Osoby prywatne nie mogą legalnie sprzedawać żadnych leków. Warto o tym pamiętać decydując się na kupowanie leków za pośrednictwem Internetu. Zakup leków z nielegalnego źródła może mieć opłakane skutki.

Przeczytaj również:

Leave a Reply