Objawy, mogące wskazywać na zaburzenia hormonalne

Objawy, mogące wskazywać na zaburzenia hormonalne

Dolegliwości i objawy, jakie czasami można u siebie zaobserwować, nieraz sygnalizują różne schorzenia. Nie powinno się ich bagatelizować. Oczywiście nie należy panikować i być hipochondrykiem, ale warto obserwować swój organizm.

Przykładowo, w przypadku chorób tarczycy występuje szereg objawów, mogących na nie wskazywać. W przypadku niedoczynności, czyli niedoboru tarczycowych hormonów, obserwuje się senność, spadek koncentracji i przybieranie na wadze. Człowiek szybciej się męczy, jest mu zimno.

Niekiedy ma również opuchnięte powieki

Z kolei przy nadczynności tarczycy osoba nią dotknięta jest drażliwa i nerwowa, może cierpieć na bezsenność, ma zwiększony apetyt. Często jest jej gorąco. Niekiedy pojawiają się też objawy, podobne jak w przypadku niektórych schorzeń psychicznych. W przypadku zaobserwowania objawów któregoś z tych schorzeń warto skonsultować się ze specjalistą, zajmującym się zaburzeniami hormonalnymi, czyli endokrynologiem. Lekarz tej specjalizacji pomaga nie tylko przy problemach z tarczycą, ale również przy innych schorzeniach, związanych z zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Lekarza, jakim jest endokrynolog w Gdańsku i w całym Trójmieście łatwo jest znaleźć. Specjalista skieruje pacjenta na odpowiednie badania, pozwalające stwierdzić przyczynę dolegliwości i w razie potrzeby, wdroży właściwe leczenie.

Gospodarka hormonalna

Prawidłowa gospodarka hormonalna ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Uregulowanie hormonów jest niezwykle ważne w przypadku kobiet, planujących ciążę i starających się o dziecko. Wcześniejsza wizyta u endokrynologa pozwoli stwierdzić między innymi, czy tarczyca odpowiednio funkcjonuje. W razie konieczności przyjmowania leków hormonalnych, przepisanych przez specjalistę endokrynologa, należy o tym poinformować również swojego lekarza ginekologa.

Organizm, poprzez szereg objawów, informuje nas o problemie. Obserwując swoje ciało można szybko dostrzec, gdy coś jest nie tak. Warto wówczas zdecydować się na konsultację lekarską. Szybkie wdrożenie leczenia jest niezwykle istotne.

Przeczytaj również:

Leave a Reply