Oddawanie szpiku kostnego oraz objawy różnorodnych chorób

Oddawanie szpiku kostnego oraz objawy różnorodnych chorób

Dla dawcy oddanie szpiku kostnego jest mało kłopotliwym zabiegiem przeprowadzanym na ogół w znieczuleniu miejscowym. Oczywiście dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Pacjenci, którzy oddają swoje komórki macierzyste w rakach zabiegu zwykle też nie musza być przez długi czas hospitalizowani, w pełni wystarczyć może zaledwie kilka dni, bowiem sam zabieg przypomina w znacznym stopniu transfuzję krwi. Po przeprowadzeniu takiego zabiegu rzecz jasna, że osoba która otrzymała przeszczep ma spore szansę na powrót do zdrowia. Szanse te szacowane są od 40 do nawet 80 procent, co jest jak najbardziej dobrą wartością.

Oddawanie szpiku kostnego

Oddawanie szpiku kostnego oraz objawy różnorodnych choróbU osób które chcą oddać szpik kostny jak już ostało to wykazane sam zabieg nie stanowi problemu, o wiele bardziej kłopotliwe mogą być odpowiednie badania które dawcy powinni oczywiście przejść biorca jest przygotowywany zwykle mniej więcej przez dziesięć, czasem więcej dni do tego aby mógł zabieg przyjąć. Przygotowanie polega zwykle na przeprowadzeniu odpowiedniej, zwykle dosyć intensywnej chemioterapii. W dużej mierze od stanu chorego na białaczkę zależeć będzie to czy i jak szybko taki zabieg może być przeprowadzony oraz ewentualnie powtórzony jeśli i taka potrzeba się pojawi. Wiele z takich zabiegów kończy się sukcesem mniej więcej od razu po ich przeprowadzeniu. Dawca powinien być uczulony a objawy różnych chorób, które mogą dyskwalifikować go do tego, aby mógł on oddawać szpik kostny.

Wykluczenie dawcy

Na przykład ostre zapalenie krtani czy ostre zapalenie trzustki mogą wykluczać do przeprowadzenia zabiegu z tego powodu iż osoba która ma przeszczep otrzymać jest zwykle dosyć mocno osłabiona tak więc wiązało by się to dla niej z ogromnym ryzykiem. Nie wszystkie nowotwory mogą dyskwalifikować do oddania szpiku kostnego, tak na przykład objawy raka szyjki macicy czy objawy raka piersi nie mają w tym przypadku większego znaczenia dla samego zabiegu. Nowotwory te mogą być wykryte podczas rutynowych badań. Kolejną istotną kwestią jest to, że objawy stwardnienia rozsianego mogą zaczynać się w dosyć niewinny sposób, na przykład od częstego drętwienia kończyn.

Przeczytaj również:

Leave a Reply