Oprocentowanie kredytu: co to jest?

Oprocentowanie kredytu: co to jest?

Z pewnością każdy, kto przynajmniej raz zaciągał w banku kredyt zetknął się z pojęciem oprocentowanie. Jest to największy koszt, który wiąże się z kredytem. Jest naliczany niezależnie od tego, jakiego kredytu bank nam udzielił.

Z jakich elementów składa się oprocentowanie kredytu?

Na oprocentowanie kredytów bankowych składają się dwa elementy: stopa referencyjna i marża banku. Stopa referencyjna nie jest zależna od bank udzielającego nam kredytu. Jest wysokość uzależniona jest od poziomu stóp procentowych, które ustala Narodowy Bank Polski. Stopa referencyjna ulega zmianom, dla każdej waluty ustalana jest w innej wysokości. W przypadku kredytów udzielanych w polskich złotówkach jest to stopa 3M WIBOR. Narodowy Bank Polski dokonuje zmiany wysokości stopy referencyjnej raz na trzy miesiące. Wysokość marży jest zarobkiem banku, każdy może więc ustalać jej wysokość sam. Wysokość marży nie ulega zmianie przez cały okres kredytowania. Dla kredytobiorców bardzo ważną informacją jest to, że jej wysokość można z bankiem negocjować. Dzięki temu można obniżyć koszt kredytu. Stopa referencyjna i marża banku składają się na oprocentowanie nominalne.

Rodzaje oprocentowania kredytów

Osoby, które zaciągają kredyt powinny wybrać rodzaj ich oprocentowania. Kredytobiorcy mają do wyboru oprocentowanie zmienne i stałe. Wysokość oprocentowania zmiennego może ulec zmianie w okresie kredytowania. Jest zależne od wysokości stopy referencyjnej WIBOR. Jeżeli Narodowy Bank Polski zadecyduje o podwyższeniu stóp procentowych, oprocentowanie kredytu ulegnie zwiększeniu. Ale może ono też ulec zmianie, co z pewnością jest dla kredytobiorców bardzo korzystne. Wysokość oprocentowania stałego jest taka sama przez cały okres kredytowania. Zmiana stóp procentowych nie wpływa na jego wysokość. Podjęcie decyzji, który rodzaj oprocentowania wybrać jest trudne. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku kredytu ze stałym oprocentowaniem można łatwiej uniknąć ewentualnych problemów ze spłatą rat. Zaplanowanie stałych wydatków jest prostsze.

Przeczytaj również:

Leave a Reply