Oprocentowanie kredytu: od czego zależy?

Oprocentowanie kredytu: od czego zależy?

Kredyty to bardzo popularne produkty oferowane przez banki. Jednym z elementów, które są przypisane do każdego kredytu jest oprocentowanie. To na podstawie oprocentowania bank wylicza odsetki. Od oprocentowania zależy więc wysokość miesięcznej raty, ale też wpływa ono na to, ile pieniędzy w rzeczywistości musimy oddać bankowi.

Z czego składa się oprocentowanie kredytu?

Na oprocentowanie kredytu składa się marża i stawka referencyjna. Wysokość marży bank może ustalać sam. Ten sam kredyt w różnym banku z takim samym oprocentowaniem, ale różną marżą będzie miał wyższe oprocentowanie. Do wysokości stawki referencyjnej (jest wyrażana w procentach) należy bowiem doliczyć wysokość marży. Dla kredytów udzielanych w złotówkach stawka referencyjna to WIBOR. Oprócz tej stawki są jeszcze dwie dla kredytów udzielanych w walucie obcej. To stawka EURIBOR i LIBOR. Wysokość stopy referencyjnej uzależniona jest od wysokości stóp procentowych. Stopy te zawsze ustala bank centralny danego państwa, w Polsce jest to Narodowy Bank Polski. Im WIBOR jest niższy, tym kredyty są bardziej atrakcyjne dla kredytobiorców.

Oprocentowanie zmienne czy stałe?

Oprocentowanie kredytów może być stałe lub zmienne. Większość polskich banków bardzo rzadko oferuje kredyty ze stałym oprocentowaniem. O wiele częściej i łatwiej można dostać kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Stałe oprocentowanie nie ulega zmianie przez cały okres kredytowania. Wysokość rat można z góry przewidzieć bez obawy, że nagle drastycznie się zwiększą. Na kredyt ze stałym oprocentowaniem mogą liczyć osoby, które planują spłacać kredyt przez okres na przykład 2-3 lat. W przypadku kredytów na okres 20-40 lat banki oferują tylko oprocentowanie zmienne.

Dla osób, które biorą w banku kredyt wysokość oprocentowania ma największe znaczenie. Gdy jest ono niskie, kredyt jest tani, a więc wyjątkowo atrakcyjny. Oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi obecnie około 4 procent, znacznie wyższe jest oprocentowanie kredytów gotówkowych. W przypadku tych ostatnich kredytów RRSO wynosi ponad 10 procent.

Przeczytaj również:

Leave a Reply