Osteoporoza

Osteoporoza

Osteoporoza to jedna z groźniejszych chorób, ale da się chorobom takim jak najbardziej zapobiegać.

W wielu przypadkach wystarczy odpowiednia profilaktyka, ale najpierw zobaczmy jak w większości przypadków najpierw objawia się choroba osteoporoza. Jednym z pierwszych objawów są albo przewlekłe bóle krzyża, albo też złamanie jakiejś koniczyny.

Objawy osteoporozy

 

Osteoporoza W przypadku wielu chorych dopiero na prześwietleniu widać, że choroba już się rozpoczęła. Jej objawy osteoporozy widoczne w taki sposób to oczywiście ubytki, które można zaobserwować w kościach. Z biegiem czasu stają się one coraz większe, aż w końcu dochodzić może nawet do samoistnych złamań kości. Można temu zapobiegać stosując odpowiednią profilaktykę, najlepiej już u dzieci, których kości rosną wyjątkowo szybko. Po pierwsze jest to duża ilość wapnia, oraz białka w posiłkach. Warto także ograniczyć niektóre cukry oraz znaczną ilość spożywanej i niebezpiecznej dla kości soli. W ten sposób zmniejsza się także ryzyko na choroby układu moczowego, o ile ich przyczyną nie jest nieprawidłowa budowa układu moczowego. Sól, tak samo jak cukry zawarte w słodkich napojach może osłabiać kości. Jak się okazje dosyć niebezpieczna pod tym względem jest także kawa, między innymi właśnie dlatego nie powinny sięgać po nią dzieci. Innym elementem profilaktyki przeciw osteoporozie jest częste przebywanie na słońcu lub stosowanie suplementów diety w postaci witaminy D.

Zapobieganie osteoporozy

Po raz kolejny sprawdza się stwierdzenie, że dzieci częściej przebywające na świeżym powietrzu cieszą się o wiele lepszym zdrowiem. Podczas wysiłku fizycznego o wiele lepiej pracuje także układ oddechowy budowa, co powinno sprzyjać zmniejszenia ryzyka i tego typu zachorowań. W odpowiednich warunkach układ oddechowy człowieka także może pomóc w dostarczeniu witamin do organizmu. Oczywiście jeśli choroba już zostanie wykryta podejmuje się odpowiednie działania, mające na celu zmniejszenie ubytków i odpowiednie odbudowanie struktury kości. Osiąga się to poprzez zastosowanie metod zbliżonych do tych, opisanych w ramach profilaktyki.

Przeczytaj również:

Leave a Reply