Poradnik dla mam starających się o urlop

Poradnik dla mam starających się o urlop

Uzyskanie kilkunastu tygodni czasu tylko na to, aby spędzać go ze swoim dzieckiem jest marzeniem wielu matek. Niestety, czasami nie wiedzą one, jak należy się za to wszystko zabrać. Z poniższym poradnikiem sprawa będzie o wiele prostsza. Istotne jest przede wszystkim to, aby wniosek złożyć w odpowiednim czasie i wszystko wypełnić w sposób prawidłowy.

Tylko taki wniosek o urlop będzie skuteczny i pozwoli otrzymać wymarzony czas na spędzenie urlopu wspólnie z narodzonym niedawno dzieckiem. Aby ułatwić nowym matkom zadanie, przygotowaliśmy listę elementów, które koniecznie powinny znaleźć się we wniosku. Wówczas będzie on poprawny i zostanie zaakceptowany przez szefostwo. Na początek warto podać aktualną datę i nazwę miejscowości. Wydaje się to oczywiste, jednak często zapomina się o takich szczegółach i później konieczne jest marnowanie czasu na ich poprawianie. Oprócz tego dobrze jest zadbać o to, aby wniosek został złożony na biurko odpowiedniego pracownika lub bezpośrednio do szefa. W wielkich firmach, które zatrudniają kilkuset pracowników istnieją pracownicy zajmujący się sprawami związanymi z urlopami, ale z reguły w małych firmach, gdzie pracuje kilka osób takimi rzeczami zajmuje się szef lub jego asystentka. Jeśli więc nowa matka od razu złoży wniosek o urlop macierzyński w odpowiednie ręce, to z pewnością przyśpieszy to proces jego akceptacji.

W dobrze wypełnionym wniosku należy też zawrzeć wiele informacji, które z pozoru wydają się niepotrzebne. Wśród nich jest między innymi to, jak nazywają się (należy podać imię oraz nazwisko) dzieci urodzone w przypadku jednej ciąży. Matka powinna również zamieścić informację o tym, że zwraca się z prośbą o udzielenie urlopu macierzyńskiego na czas określony stosowną liczbą tygodni, którą reguluje artykuł o numerze sto osiemdziesiątym z Kodeksu Pracy. W ten sposób wniosek zawiera istotne elementy i raczej nie trzeba będzie w nim niczego poprawiać.

Może się jednak zdarzyć, że jakaś firma w takich sytuacjach kieruje się wewnętrznymi regulacjami i posiada własne wzory wniosków urlopowych. Wtedy należy po prostu sięgnąć po któryś z nich.

Przeczytaj również:

Leave a Reply