Przeszczep nerki i ciąża

Przeszczep nerki i ciąża

Przeszczep nerki określany jest jako dar życia. Jest to dla chorych niekiedy jedyna szansa na normalne życie. Organy te przeszczepia się już od dosyć długiego czasu, po raz pierwszy nerkę udało się przeszczepić w roku 1954.

Dawca i biorca byli ze sobą wtedy dosyć mocno spokrewnieni, dlatego też sam zabieg był trochę prostszy. Obecnie przeszczepy są możliwe także od osób nie spokrewnionych, ale zgadzać musi się zarówno grupa krwi jak i wystąpić powinna zgodność tak zwanych antygenów.

Udany przeszczep

Przeszczep nerki i ciążaBez tego trudno będzie o udany przeszczep. Istnieje też kilka przeciwwskazań odnośnie przeszczepu u chorej osoby. W żadnym razie nie są to problemy z samymi nerkami, które tymczasowo rozwiązuje oczywiście odpowiednia dializa. W przypadku innych chorób można mówić o przeciwwskazaniach. I tak na przykład jeśli u danej osoby pojawią się problemy z układem krążenia to ryzyko tego, że przeszczep nerki się nie uda jest o wiele większe. Zarówno dawca jak i biorca powinni przejść szczegółowe badanie lekarskie, bowiem niektóre choroby mogą być i u jednych i u drugich zakwalifikowane jako przeciwwskazania co może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko udanego przeszczepu. Zalicza się do nich także choroby nowotworowe, oraz niekiedy choroby zakaźne.

Odpowiednie leczenie choroby

W tym drugim przypadku podejmowanie odpowiedniego leczenia, nawet jeśli są to choroby przewlekłe może być wystarczające aby choroby te nie utrudniały możliwości dokonania przeszczepu. Istotna jest także odpowiednia obsługa pacjenta, przed i po dokonanym przeszczepie. Pacjent jest oczywiście odpowiednio monitorowany w celu ewentualnego przeciwdziałania problemom takim jak ryzyko odrzucenia przeszczepu nerki. Pretekstem do wykonania dokładnych badań może być też ciąża i dziecko. Kobiety w ciąży podawane są o wiele częściej tego rodzaju dokładnym badaniom tak więc mona wykryć różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, co sprzyja ich wcześniejszemu wyleczeniu. Oczywiście ciąża może też nieść za sobą pewnego rodzaju ryzyko zdrowotne. Istnieje cały zespół jednostek chorobowych dotyczących głównie właśnie kobiet w ciąży.

Przeczytaj również:

Leave a Reply