Rak jelita grubego oraz jajników

Rak jelita grubego oraz jajników

Trzecim, najgroźniejszym nowotworem występującym u mężczyzn jest rak jelita grubego. Pierwsze objawy sugerować mogą na ogół zaburzenia pracy układu pokarmowego. Wiele zależy jeszcze od stosowanej diety, ale dosyć szybko pojawiają się problemy z wypróżnianiem, częste biegunki czy też ból właśnie w okolicach brzucha. Choroba ta jest dosyć trudna do wykrycia. Zdarza się zdecydowanie częściej u mężczyzn niż u kobiet, a wpływ na zachorowanie mogą mieć uwarunkowania genetyczne. U kobiet natomiast najbardziej powszechnymi chorobami nowotworowymi, przynajmniej w naszym kraju jest nowotwór piersi oraz szyjki macicy.

Na co zwrócić uwagę?

Rak jelita grubego oraz jajników Warto zwrócić uwagę na to, że występowanie takowych nowotworów jest w sporym stopniu uwarunkowane szerokością geograficzną. W przypadku wielu kobiet, znaczenie ma także pochodzenie etniczne, które w pewnym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory piersi. Niezależnie od tych czynników dosyć niebezpieczny jest rak jajnika leczenie, który zaklasyfikowany jest niekiedy na pierwszej pozycji, na liście najniebezpieczniejszych nowotworów atakujących kobiety. Podobnie jak w przypadku dwóch wymienionych, niebezpiecznych chorób nowotworowych, tak i w tej sytuacji rak jajnika objawy nie są łatwe do samodzielnego zdiagnozowania.

Rak jajników – objawy

Na ogół rak jajników objawy wykrywany jest dopiero po przeprowadzeniu odpowiedniego badania cytologicznego. Całkowite wyleczenie chorób takich jak rak jajników jest oczywiście możliwe, pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest częste wykrycie choroby. W szczególnych przypadkach konieczne może być usunięcie jajnika dotkniętego chorobą nowotworową. Inne nowotwory mogą być zdiagnozowane już na podstawie tego, co zobaczymy. Przykładem jest rak czerniak, czyli nowotwór skóry. Wiele, ale oczywiście nie wszystkie przypadki to zaniedbania osób, które nie zgłosiły się na czas, z niepokojącymi zmianami na swojej skórze, od lekarza dermatologa. Nowotwór wymagać może zastosowania oczywiście dokładnie takiej samej chemioterapii, którą stosuje się w przypadku innych chorób nowotworowych.

Przeczytaj również:

Leave a Reply