Rak piersi

Rak piersi

Wczesna diagnostyka raka jest niezmierne ważna. To właśnie dzięki wczesnej diagnozie możliwe jest skuteczne leczenie choroby. Oprócz oczywiście obowiązkowych, regularnym badań takich jak chociażby mammografia, wskazane jest także samobadanie, które może umożliwić o wiele wcześniejsze wykrywanie guzów.

W razie znalezienia jakichkolwiek nieprawidłowości zalecana jest wizyta u lekarza. Wstępnie na ogół lokalizuje się guza za pomocą typowych badań czyli mammografii, o wiele rzadziej jest to badanie USG oraz oczywiście pacjentka przygotowywana jest do biopsji. Jest to pobranie fragmentu lub też usunięcie całości nowotworu, w zależności od jego umiejscowienia oraz rozmiarów. Wykonuje się to na ogół w taki sposób aby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek przerzutów, które mogą wystąpić u chorych.

Rak piersi

Rak piersiJeśli jest pewność, iż jest to rak piersi przyczyny, to oczywiście podejmowane jest odpowiednie leczenie. W przypadku gdy nowotwór znajduje się w zaawansowanym stadium leczenie takie jest zdecydowanie trudniejsze, oraz bardziej uciążliwe dla samych pacjentów. Jeśli jest to natomiast niewielki nowotwór, we wczesnym stadium to wystarczy na ogół usunięcie guza oraz zastosowanie miejscowej, lub doustnej chemioterapii. Na zwiększenie jak i na zmniejszenie ryzyka zachorowania wpływ ma wiele rzeczy. Jedną z nich jest na przykład zajście w ciążę. Jak się okazuje ciąża oraz połóg po porodzie zdecydowanie zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory piersi. Nie można tego oczywiście traktować jako swoistej profilaktyki, nawet liczne ciąże i tym samym częsty połóg nie chronią w stu procentach od ryzyka zachorowania na ten nowotwór.

Niepokojące objawy

Badać należy się oczywiście często. Do niepokojących objawów oprócz wyczuwalnych pod skórą guzów zaliczyć można oczywiście ewentualnie zmiany w okolicach pierwsi, a mianowicie wyciek z brodawki, powiększenie węzłów chłonnych czy też zauważalne zmiany na samej skórze. Czasem pojawia się także odczuwalny tylko w jednej piersi ból, co także powinno być dosyć jednoznacznym sygnałem odnośnie tego, że faktycznie może być to nowotwór. Zmiany na skórze i ból powodowane mogą być także przez schorzenia takie jak zakrzepowe zapalenie żył głębokich, ale bronchit leczenie dotyczy głównie nóg, chociaż oczywiście choroba może uderzyć wszędzie.

Przeczytaj również:

Leave a Reply