Rak płuc

Rak płuc

Nowotwór płuc jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u palaczy. Jak się okazuje nie trzeba być wcale nałogowym palaczem, aby znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na ów nowotwór, oczywiście im większa jest liczba wypalanych papierosów tym też większe szanse na to że rak płuc leczenie się w końcu pojawi. Dlatego aby uświadomić palaczom zagrożenie jakim jest rak płuca objawy na paczkach papierosów znajdują się stosowne ostrzeżenia. Równie mocno narażeni są na taką chorobą palacze bierni, to właśnie spora część z nich w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego na co się naraża.

Bierne palenie – szkodliwe?

Rak płuc Jak udowodniono osoby które palą biernie mają wcale nie mniejsze szanse na zachorowanie. Wdychanie dymu papierosowego także osłabia układ odpornościowy i zwiększa ryzyko chorób takich jak rak płuc przyczyny. Między innymi ryzyko dla biernych palaczy było jedną z podstawowych przyczyn tego, aby wprowadzić w wielu krajach liczne zakazy dotyczące palenia w miejscach publicznych, także i na świeżym powietrzu. Pomimo zagrożenia jakim jest rak płuc objawy nadal papierosy są dosyć popularnym nałogiem. Warto o tym wspomnieć ponieważ rak płuc w ponad 90 procentach przypadków jest chorobą spowodowaną paleniem lub też biernym paleniem papierosów.

Objawy choroby

Choroba zaczyna się przeważnie bez objawowo, ale po pewnym czasie pojawić mogą się objawy świadczące o tym iż może być to rak płuc. Pierwsze z nich to krwioplucie oraz silny kaszel, najczęściej suchy. Poza tym występują niekiedy dosyć silne trudności z oddychaniem, oraz oczywiście bóle w klatce piersiowej. Są to na ogół też pierwsze objawy, po których poznać można, że jest to rak płuca. Aby się odnośnie tego upewnić przeprowadzane są odpowiednie badania w tym także prześwietlenie. Nawet wczesne wykrycie tego groźnego nowotworu nie daje gwarancji stosunkowo łatwego jego wyleczenia. W najcięższych przypadkach wskazane jest usunięcie nawet całego zaatakowanego przez nowotwór płuca. Innym groźnym nowotworem także w sporym stopniu powodowanym przez palenie papierosów jest nowotwór krtani.

Przeczytaj również:

Leave a Reply