Renegocjacje umowy kredytowej

Renegocjacje umowy kredytowej

Osoby, które nie mają pieniędzy na spłatę kolejnej raty kredyty, mogą spróbować renegocjować umowę kredytową. Jakie rozwiązania proponują banki?

Wydłużenie okresu kredytowania

Dzięki temu nastąpi spadek wysokości miesięcznych rat i wtedy być może regularna spłata kredytu nie będzie stanowiła problemu. Rozwiązanie to oznacza jednak, że odsetki od kredytu będą naliczane przez dłuższy okres, a więc w sumie bankowi kredytobiorca odda większą sumę pieniędzy. Występując o wydłużenie okresu kredytowania należy pamiętać też o tym, że okres kredytowania może być bardzo różny. W przypadku maksymalnego okresu kredytowania nie ma możliwości przedłużenia okresu spłaty kredytu. Do tego z uwagi na wiek kredytobiorcy bank również może nie zgodzić się przedłużyć okresu kredytowania. Pod uwagę brany jest wiek w dniu spłaty ostatniej raty. Najczęściej górny limit to 70 lat. Można go w niektórych bankach przekroczyć wykupując polisę na życie.

Wakacje kredytowe

Renegocjując z bankiem umowę kredytową możemy wystąpić od jeden lub więcej (najczęściej sześć miesięcy) miesiąc wolny od płacenia rat. W tym przypadku możliwości są dwie: kredytobiorca może spłacać tylko odsetki lub nie płacić całej raty. O wakacje kredytowe należy prosić jeszcze zanim przypadnie data spłaty raty. W przypadku, gdy kredytobiorca ma już kilka niezapłaconych rat, zapewne bank nie wyrazi zgody na wakacje kredytowe.

Obniżenie marży

Oprocentowanie kredytu składa się ze stopy procentowej oraz z marży. Wysokość marży jest zawsze ustalana przez dany bank. Można więc złożyć w nim wniosek o obniżenie marży. Rozwiązanie to pozwala płacić niższe raty, oprocentowanie kredytu ulega zmniejszeniu. Ale z obniżeniem marży może wiązać się konieczność na przykład dodatkowego ubezpieczenia kredytu. Rozwiązanie to nie zawsze więc okazuje się korzystne dla kredytobiorcy.

Kredyt konsolidacyjny

To rozwiązanie dla osób, które mają na przykład kredyt gotówkowy plus jeszcze inne kredyty. Kredyt konsolidacyjny służy spłaceniu wszystkich tych zobowiązań.

Przeczytaj również:

Leave a Reply