Różnice między lekami a suplementami diety

Różnice między lekami a suplementami diety

Zażywamy coraz więcej leków dostępnych bez recepty. Są wśród nich również suplementy diety.

Większość z nas nie dostrzega różnic między lekami a suplementami diety.

Największe różnice między lekami a suplementami diety

Największe różnice pomiędzy lekami a suplementami diety polegają na ich przeznaczeniu, wskazaniach do ich zażywania oraz ich bezpieczeństwie. W lekach znajdują się substancje, które mają zapobiegać lub leczyć chorobę. Suplementy diety zaś to preparaty spożywcze, które przeznaczone są do uzupełniania niedoborów występujących w diecie. W dołączonej do każdego leku ulotce wyraźnie określone są wskazania do jego zażywania. Zanim lek trafi do sprzedaży musi zostać zatwierdzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. W przypadku suplementów nie dołącza się ulotki informującej o wskazaniach, nie podlegają one także rejestracji przez wspomniany urząd. Dopuszczone do użytku leki są monitorowane i nadzorowane przez inspekcję weterynaryjną. W każdej chwili mogą zostać wycofane ze sprzedaży. W przypadku suplementów diety nie monitoruje się ich działania, a jedynie ich jakość. W przypadku leków zawsze też opisane są działania niepożądane.

Jak zażywać suplementy diety?

Nie można tych preparatów uznać za szkodliwe. Nie oznacza to jednak, że można je zażywać bez żadnych ograniczeń bez konsultacji z lekarzem lub bez zasięgnięcia porady farmaceuty. Do substancji, które możemy zażywać na własną rękę należą:
witamina D. Większość z nas ma deficyt te substancji. Bezpieczna dzienna dawka witaminy D wynosi od 1000 do 2000 jednostek. Dawkę dla osób starszych powinien jednak ustalić lekarz;
magnez;
kwas foliowy. Suplement kwasu foliowego powinny szczególnie przyjmować kobiety po ukończeniu 18. roku życia. Zapewni to odpowiedni jego poziom w organizmie, jeśli zajdą w ciążę.

Suplementy diety są coraz bardziej popularne. Nie są lekami, ale należy je przyjmować w dawce, która została określona przez producenta danego preparatu. Wtedy na pewno nam nie zaszkodzą, nie zablokują działania zażywanych łącznie z nimi leków.

Przeczytaj również:

Leave a Reply