Samochodowa apteczka

Samochodowa apteczka

Leki przechowywane w samochodowej apteczce mogą być nieskuteczne. Jak je chronić, aby kuracja nie miała skutków ubocznych?

Sprawdzaj zawartość

Przed wyruszeniem w wakacyjną podróż koniecznie trzeba przejrzeć zawartość samochodowej apteczki. Musimy pozbyć się z niej wszystkich leków, które są przeterminowane oraz tych w otwartych opakowaniach. Pozbywamy się także syropów, tabletek i kropli, które znajdowały się w apteczce podczas zimowych dni (przechowywaliśmy je w zbyt niskiej temperaturze), ale także w czasie letnich upałów.

Przechowywanie

Większość leków nie może być przechowywana w temperaturze powyżej 25 stopni. Wysoka temperatura może zmienić skład leczniczych substancji do tego stopnia, że leki staną się bardziej toksyczne. Do tego substancje czynne w lekach przechowywanych w wyższej temperaturze mogą działać nieskutecznie. Osoby, które kompletują samochodową apteczkę, które na stałe przyjmują jakieś leki powinny w niej umieścić jedynie środki opatrunkowe, a leki umieścić poza apteczką. Warto też pamiętać, że niektóre leki muszą być przechowywane w chłodzie. Jeśli na wakacjach potrzebujemy takich właśnie leków przed podróżą umieszczamy je w turystycznej lodówce.

Jak bezpiecznie stosować leki?

Każdy kierowca zanim zażyje jakikolwiek lek powinien zapoznać się z informacjami na jego temat umieszczonymi przez producenta leku w ulotce. Niektóre leki wywołują niepożądane skutki uboczne, które mogą być dla kierowcy szczególnie niebezpieczne: senność czy zaburzenia koncentracji. Osoby, które nie kierują samochodem również przed przyjęciem leku po raz pierwszy powinny przeczytać ulotkę informacyjną. Warto pamiętać, że pewne leki pod wpływem promieniowania słonecznego powodują, że skóra staje się bardziej na nie wrażliwa. Efektem ubocznym opalania się i jednoczesnego stosowania tych leków mogą być nieestetyczne przebarwienia na skórze.

Słońce i wysoka temperatura mogą sprawić, że zażywane przez nas leki nie będą skuteczne. Warto o tym pamiętać zarówno przyjmując leki na stałe jak również przy kompletowaniu samochodowej apteczki.

Przeczytaj również:

Leave a Reply