Środki bólowe bez recepty

Środki bólowe bez recepty

Są dostępne niemal wszędzie. To, że są sprzedawane bez recepty nie znaczy jednak, że można je zażywać bez ograniczeń. Mogą nam zaszkodzić tak sam jak lek wydawane tylko na receptę.

Nadużywanie leków przeciwbólowych: skutki

Od dawna lekarze ostrzegają nas przed nadużywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Efektem nadużywania NLPZ może być anemia, wrzody żołądka, niewydolność nerek. Leki te są dostępne na rynku od wielu lat, ale wciąż się je bada. Naukowcy zarówno ze Szwajcarii jak i Stanów Zjednoczonych zajmujący się badaniem NLPZ odkryli, że skutki uboczne ich nadużywania mogą wpłynąć także na inne narządy. Uzyskane przed nich wyniki badań wskazują, że nadużywanie tych leków może zwiększać ryzyko utraty słuchu oraz ryzyko udarów i ataków serca.

Działanie NLPZ

Substancje czynne w niesteroidowych lekach przeciwzapalnych działają hamująco na enzymy, które są odpowiedzialne za produkcję prostaglandyn. To one są odpowiedzialne między innymi za ból. Z pozoru leki te są bardziej bezpieczne od narkotycznych środków przeciwbólowych, ale skutki ich nadużywania mogą być tragiczne. W Wielkiej Brytanii każdego roku z powodu wywołanych przez nie powikłań leczonych jest mnóstwo osób, w Stanach Zjednoczonych umiera kilka tysięcy osób, które je stosowały.

W Polsce badania na temat skutków nadużywania leków przeciwbólowych nie są prowadzone

Przypuszczalnie ich skutki nie odbiegają od tych w USA czy Wielkiej Brytanii. Substancje czynne stosowane w NLPZ mają różne nazwy handlowe, mogą wchodzić także w skład preparatów złożonych. Mogą się więc znajdować w lekach na przeziębienie, katar, grypę i oczywiście w środkach przeciwbólowych. Zdarza się więc, że zażywamy w ciągu doby ten sam lek, ale w dawce, które wiele razy przekracza dopuszczalną. Stąd niebezpieczeństwo ich przedawkowania. Pamiętajmy więc, aby sprawdzać skład zażywanych leków i nigdy nie przekraczać dopuszczalnej dawki.

NLPZ nie uzależniają tak jak narkotyczne leki przeciwbólowe, ale one także mogą nam szkodzić jeśli przekroczymy dopuszczalną dawkę.

Przeczytaj również:

Leave a Reply