Substancje czynne w lekach przeciwbólowych

Substancje czynne w lekach przeciwbólowych

W aptekach jest dzisiaj ogromny wybór leków przeciwbólowych, które możemy kupić bez recepty. Zawierają one różne substancje czynne: naproksen, kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen. Każda z tych substancji czynnych działa inaczej, może też wywołać inne niepożądane efekty. Jak działają te substancje?

Naproksen

To substancja, która wyłącza działanie hormonów, które odpowiedzialne są za stany zapalne i ból. Leki zawierające tę substancję czynną działają nawet do 12 godzin po zażyciu. Mogą być zażywane przy bólach miesiączkowych, bólach zębów, głowy, mięśni. Często są zalecane pacjentom cierpiącym na bóle stawowe pochodzenia reumatoidalnego. Leków, w których jako substancję czynną zastosowano naproksen nie można łączyć z tymi, które zawierają kwas acetylosalicylowy i ibuprofen.

Kwas acetylosalicylowy

Działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Do tego leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy zapobiegają sklejaniu się płytek krwi. Substancja ta podrażnia jednak błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy nie mogą być podawane dzieciom przez 12 rokiem życia. Skutkiem ubocznym zażywania przez dzieci leków z kwasem acetylosalicylowym może być zespół Reye’a. Leków tych nie powinny zażywać także osoby chore na astmę, gdyż kwas acetylosalicylowy może nasilić ataki duszności. Mówi się nawet o tak zwanej astmie aspirynowej, która występuje u dużej grupy pacjentów z astmą nadwrażliwych na działanie kwasu acetylosalicylowego.

Ibuprofen

Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Leki z ibuprofenem pomagają w bólach miesiączkowych, dolegliwościach bólowych wywołanych stanem zapalnym, przy bólach reumatycznych.

Acetaminofen

Działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Uśmierzają dolegliwości bólowe bardzo szybko. Są uważne za leki najbardziej bezpieczne, ale często zdarza się, że nieświadomie są przedawkowywane. Można je stosować na ból zęba, nerwobóle, ale także, aby zbić gorączkę. Substancja ta wchodzi między innymi w skład paracetamolu.

Przeczytaj również:

Leave a Reply