Telemedycyna: co to jest?

Telemedycyna: co to jest?

Telemedycyna to usługa, która umożliwia przekazywanie informacji pomiędzy pacjentem a lekarzem. Dzięki niej pacjenci mogą poprosić o wypisanie recepty czy skonsultować wyniki badań. Czy z usługi tej warto skorzystać?

Telemedycyna: gdzie można skorzystać?

Należy bardzo wyraźnie podkreślić, że telemedycyna to nie są porady udzielane internautom przez innych użytkowników Internetu. Taką usługę do swojej oferty wprowadzają niektóre prywatne placówki medyczne. Do świadczenia usług medycznych na odległość wykorzystują one nowoczesne technologie, w tym przede wszystkim dostęp do Internetu. Porad i konsultacji udzielają wyłącznie lekarze specjaliści, są one więc wiarygodne i rzetelne.

Dla kogo przeznaczone są usługi?

Usługi telemedyczne świadczone są przede wszystkim dla osób, które mają utrudniony dostęp do lekarza. Mogą więc z nich skorzystać osoby, które mieszkają w miejscowościach z utrudnionym dostępem do placówek medycznych. Telemedycyna sprawdza się szczególnie w przypadku osób w podeszłym wieku, które mają trudności z dotarciem do lekarza. Umożliwia monitorowanie stanu ich zdrowia. Telemedycyna może przyjmować różne formy. Może polegać jedynie na przesyłaniu do specjalisty wyników badań USG lub EKG, ale też może polegać na rozmowie (wideokonferencja) w czasie, której pacjent ma możliwość opisania objawów choroby. Z usługi tej mogą skorzystać nie tylko osoby chore, ale także osoby, które chcą być pewne, że objawy, które odczuwają nie sygnalizują poważnego schorzenia. Porady specjalisty można zasięgnąć także wysyłając list elektroniczny lub konsultując się telefonicznie.

Początki telemedycyny

Telemedycyna rozpoczęła się wraz z pierwszymi lotami w kosmos. To właśnie astronauci byli pierwszymi osobami, których stan zdrowia monitorowany był na odległość. Z czasem głównie dzięki dostępowi do Internetu stała się ona narzędziem do stawiania wstępnej diagnozy czy przeprowadzania konsultacji także u zwykłych pacjentów. Telemedycyna w Polsce dopiero się rozwija, najbardziej popularna jest w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj również:

Leave a Reply