Ważne pytania o leki bez recepty

Ważne pytania o leki bez recepty

Leki bez recepty kupujemy wyjątkowo często. Jakie pytania najczęściej zadajemy z związku z tymi lekami?

Dlaczego ten sam lek dostępny jest na receptę i bez?

Mimo że zawierają one tę samą substancję czynną i mają taką samą nazwę, sprzedaje się je według innych zasad. Lek, który sprzedawany jest bez recepty ma najmniejszą możliwą dawkę substancji czynnej, może też być sprzedany tylko w ograniczonej ilości. Jeżeli chcemy kupić większą ilość leku, musimy mieć receptę.

Czy suplement diety jest lekiem?

Suplementy diety są środkami spożywczymi, a nie lekami. Jako lek może zostać zarejestrowany tylko produkt, który ma właściwości lecznicze lub właściwości zapobiegające chorobom. Suplementy diety nie leczą, nie zapobiegają także chorobom. Służą jedynie uzupełnianiu w organizmie niedoborów witamin czy składników mineralnych.

Czy koniecznie trzeba kupować leki oryginalne?

W aptekach dostępne są leki innowacyjne, czyli oryginalne oraz tak zwane generyki, czyli leki odtwórcze. Leki oryginalne mogą zostać wprowadzone na rynek pod warunkiem, że jego producent udokumentuje bezpieczeństwo stosowania, skuteczność i jakość. Leki oryginalne to preparaty, których działanie jest identyczne, jak wskazują to badania nad nimi. Leki odtwórcze zawierają taką samą substancję czynną, mają taką samą międzynarodową nazwę i jakość, są skuteczne i bezpieczne, ale nie są identyczne jak leki oryginalne. Mogą zawierać inne substancje pomocnicze, mogą też wywoływać objawy niepożądane. Leki oryginalne warto kupować przede wszystkim dla bardzo małych dzieci.

Dlaczego leki generyczne są tańsze od oryginalnych?

Zanim nowy lek trafi do sprzedaży musi przejść szereg badań nie tylko w laboratoriach, ale także testów klinicznych, czyli badań na ludziach.. Wiąże się to z ogromnymi kosztami, dlatego są one drogie. W przypadku leków generycznych ich producenci korzystają z substancji, które już zostały przebadane. Ponoszą więc mniejsze koszty z wprowadzeniem leku na rynku. Dlatego leki generyczne kosztują mniej niż oryginalne.

Przeczytaj również:

Leave a Reply