Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach

Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach

Witamina D określana jest mianem witaminy nietypowej ze względu na szereg różnych czynników, z których bez wątpienia najważniejszym jest to, że produkowana jest ona w naszym organizmie. Nie cała jej porcja, jaka posiadamy, została jednak przez nas wytworzona.

Bardzo dużo tej witaminy przyjmujemy z pokarmem, co prowadzi nas do drugiej kwestii, która decyduje o wyjątkowości tej witaminy i która będzie tutaj dokładnie omawiana.

Rozpuszczalność

Chodzi konkretnie o fakt rozpuszczalności witaminy D w tłuszczach. O rozpuszczalności jednej substancji w drugiej decyduje budowa chemiczna obu tych substancji i sposób, w jaki atomy są w niej połączone. Nie ma sensu wchodzić w bardzo szczegółowe kwestie na tym polu. Wystarczy powiedzieć, że woda i tłuszcze rozpuszczają na dwa różne sposoby i witamina D jest podatna na rozpuszczanie przez tłuszcze, ale nie rozpuszcza się w wodzie. Ma to dla nas w praktyce ogromne znaczenie, ponieważ substancje rozpuszczalne w wodzie magazynuje się dość trudno i na przykład glukoza, cukier służący do bezpośredniego napędzania wszystkich mechanizmów biologicznych w naszym organizmie, najpierw musi być zamieniony w tłuszcz, by się go dało zmagazynować. W związku z tym, że witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, może zostać w nich zmagazynowana.

Przyjmowanie witaminy D

Witamina D rozpuszcza się w tłuszczachZdecydowanie zmienia to także sposób przyjmowania witaminy D z pokarmem. Jej najbardziej użyteczna forma, witamina D3, jest pochodzenia zwierzęcego. Znajduje się ona w produktach, które są stosunkowo tłuste, takich jak tryby morskie czy wątroba ssaków i ptaków, także żółtka jaj. Inna wersja witaminy D, witamina D2, zazwyczaj jest pochodzenia grzybiczego lub roślinnego, a jej efektywność w naszym organizmie jest niewielka. Podawanie jej powoduje problemy z wchłanianiem witaminy, ponieważ nie występuje ona w zawiesinie w tłuszczu i nasz organizm nie ma jak się do niej zabrać. Kiedy przyjmujemy jakieś suplementy diety zawierające witaminę D, powinniśmy to robić w specjalnej formule zawierającej tłuszcz lub w czasie posiłku, by mogła się ona z tłuszczem zmieszać.

Przeczytaj również:

Leave a Reply