Właściwa pielęgnacja skóry dotkniętej AZS

Właściwa pielęgnacja skóry dotkniętej AZS

Dwadzieścia procent dzieci cierpi w Polsce na atopowe zapalenie skóry. Choć choroba ta jest uznawana za wyjątkową uciążliwą i przewlekłą to jej leczenie jest możliwe.

Musimy tylko zastosować się do kilku żelaznych zasad.

Jak rozpoznać AZS?

Atopowa skóra pojawia się najczęściej w pierwszym roku życia dziecka. Pierwsze jej objawy to wyjątkowa suchość skóry oraz zaczerwienienia, które występują najpierw na policzkach i czole dziecka, aby następnie przenieść się na owłosioną skórę głowy oraz zgięcia stawu łokciowego czy kolanowego. Jeśli do tego dziecko dusi się i nie może spać to powinniśmy natychmiast udać się do lekarza specjalisty. Dermatolog na bazie badania krwi zweryfikuje czy mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry i poinformuje nas co uczula dziecko. Atopowa skóra to bowiem choroba związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego, naskórka, genetycznymi skłonnościami ale też alergią.

Pierwsze kroki w walce z chorobą

Po powrocie od lekarza przede wszystkim eliminujemy czynnik uczulający. Dodatkowo powinniśmy zadbać o to aby w domu nie pojawiały się papierosy ani osoby palące. Musimy też zwrócić uwagę by dziecko nie przebywało na dywanie lub wykładzinie, które są prawdziwym siedliskiem roztoczy. Niewskazane jest też towarzystwo psa oraz kota. Co oczywiste eliminujemy wskazany przez lekarza dermatologa alergen.

Kolejnym krokiem jest zadbanie o właściwą pielęgnacje skóry dziecka. Niestety musimy zrezygnować z tanich i powszechnie dostępnych środków pielęgnacji. Mycie skóry dziecka zwykłym mydłem bądź żelem oznacza tylko pogłębienie się objawów i jeszcze większe wysuszenie skóry. W celu codziennej pielęgnacji powinniśmy zaopatrzyć się w tak zwane emolienty. To specjalna linii kosmetyków oparta na naturalnych produktach i pozbawiona wszelkich substancji zapachowych, utrwalaczy i innych środków chemicznych. Ich główną zaletą jest to, że tworzą na powierzchni skóry specjalną warstwę lipidową, która chroni skórę dziecka przed nadmierną utratą wody. Jednocześnie specjalna warstwa nie pozwala szkodliwym substancjom wniknąć w głąb skóry i skutecznie chroni skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zmianie musi też ulec cały rytuał kąpania dziecka. Odtąd mycie nie powinno trwać dłużej niż kilkanaście minut, a woda nie może być zbyt ciepła. Po wyjęciu dziecka z wanny nie wycieramy go ręcznikiem ale oklepujemy, osuszając skórę. Tarcie powoduje bowiem podrażnienia, które w przypadku atopowego zapalenia skóry są bardzo groźne.

Jeżeli mimo naszych zabiegów pielęgnacyjnych objawy nie ustają to powinniśmy zdecydować się na leczenie farmakologiczne. Pamiętając jednak, że decyzję o tym może podjąć tylko i wyłącznie lekarz specjalista.

Przeczytaj również:

Leave a Reply