Wszystko co powinieneś wiedzieć o alergii

Wszystko co powinieneś wiedzieć o alergii

Wiosna jest to szczególnie znienawidzony przez alergików okres w roku, ponieważ w tym czasie kwitną wszystkie drzewa i kwiaty, co powoduje u nich reakcję alergiczną w postaci zaczerwienionych oczu oraz zakatarzonego nosa. Na sam początek odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest alergia. Jest to uczulenie, które sprawia, że organizm reaguje różnymi objawami na niektóre bodźce – czynniki alergiczne.

Alergicy z pewnością przewertowali już mnóstwo książek dotyczących tego jak radzić sobie z alergią. Nie wszystkie jednak dały jednoznaczną odpowiedź jak można pokonać ten defekt w ludzkim ciele. Najczęściej stosowane są krople antyhistaminowe, które pomagają przywrócić alergikom radość z wiosennych dni. Niemniej jednak tracą one swoją skuteczność wraz z wydłużaniem okresu, w jakim się je stosuje. Z tego powodu warto najpierw sięgnąć po domowe sposoby i w ten sposób spróbować zwalczyć efekty alergii. Jedną z możliwości jest przygotowanie roztworu ze szklanki wody, 1/5 łyżki soli oraz szczypty sody i nim płukać nos trzy lub cztery razy w ciągu dnia.  Sposób ten najczęściej działa przy alergii na pyłki kwiatów, ale pamiętajmy, że są przecież też inne rodzaje alergii.

Do najczęściej występujących można zaliczyć alergie skórne oraz alergię pokarmową. Ta ostatnia związana jest najczęściej z uwarunkowaniem genetycznym, więc jeżeli któreś z rodziców cierpiało na tą alergię to istnieje duża szansa, że dzieci przejmą po nim to schorzenie. W najcięższych przypadkach alergia ta może objawiać się biegunką, wysypką oraz kichaniem. Często występuje także alergie kontaktowe, których ofiarami padają kobiety. Polegają one na kontakcie skóry z alergenem, który wywołuje reakcję alergiczną w postaci obrzęku, krostek oraz swędzenia.

Obecnie wśród Polaków około 30% cierpi na jakąś alergie, w krajach bardziej rozwiniętych odsetek ten jest jeszcze większy. Spowodowane jest to przez zatruwanie ludzkich organizmów coraz większą ilością chemii, która jest dodawana do produktów spożywczych, które dostępne są na półkach we wszystkich sklepach.

Przeczytaj również:

Leave a Reply