Zaginęła karta płatnicza: co robić?

Zaginęła karta płatnicza: co robić?

Kartami płatniczymi można dokonywać nie tylko wypłat z bankomatu, ale także płacić za towary czy usługi. Pieniądze na koncie będą dobrze chronione, jeśli będziemy swojej karty pilnować. Może się jednak zdarzyć, że karta zostanie zgubiona lub skradziona razem z portfelem. Co robić w takiej sytuacji?

W przypadku takich problemów należy przede wszystkim zacząć działać bardzo szybko. Oczywiście bez znajomości numeru PIN znalazca czy złodziej karty nie będzie mógł wypłacić gotówki z bankomatu, ale posługując się kartą może dokonywać płatności za zakupy do kwoty nie przekraczającej 50 złotych. Jest to możliwe tylko w przypadku karty zbliżeniowej, ale obojętnie jaką kartę utracimy, musimy działać szybko.

Przede wszystkim konieczne jest powiadomienie wydawcy karty o zdarzeniu. Musimy wydawcę powiadomić najszybciej jak się da, gdyż tylko w ten sposób unikniemy przykrych konsekwencji finansowych. Na karcie zawsze podany jest numer, pod którym przyjmowane są zgłoszenia o zagubieniu lub kradzieży karty. Osoby przezorne z pewnością maja ten numer wprowadzony do książki adresowej w swoim telefonie komórkowym. Numer na karcie przypisany jest do wydawcy karty. Ale Narodowy Bank Polski oddał do dyspozycji posiadaczom kart płatniczych numer alarmowy: 828 828 828. Jest to numer, pod który można dzwonić bez względu na to, kto jest wydawcą posiadanej przez nas karty. Fakt zgubienia lub kradzieży karty można zgłosić także osobiście w oddziale banku, który wydał kartę. Ale z tego rozwiązania warto skorzystać tylko wtedy, gdy oddział banku znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie.

Są sytuacje, w których bank może nie uznać reklamacji nawet, gdy zgubiona lub skradziona karta była ubezpieczona. Banki nie uznają reklamacji, gdy dojdą do wniosku, że kartę pożyczyliśmy innej osobie, przechowywaliśmy ją w portfelu razem z kodem PIN, nieodpowiednio ją zabezpieczyliśmy. Bank musi jednak udowodnić, że to właściciel karty ponosi winę za jej utratę. Od chwili zastrzeżenia karty odpowiedzialność za wykonane nią transakcje ponosi bank.

Przeczytaj również:

Leave a Reply