Zalety i wady kart kredytowych

Zalety i wady kart kredytowych

Na posiadanie karty kredytowej decyduje się coraz więcej osób. Bez wątpienia jest to instrument płatniczy o dużym stopniu praktyczności. Sięgać po kartę kredytową możemy w rozmaitych sytuacjach. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyrobieniu karty kredytowej powinniśmy poznać wady i zalety tego rozwiązania.

Zalety

Największą zaletą posiadania karty kredytowej jest brak konieczności noszenia przy sobie gotówki. Nie musimy również udawać się do bankomatu czy oddziału banku w celu wypłacenia pieniędzy. Niezwykle szybko rozwijające się technologie bezdotykowe sprawiają, że zapłacenie za zakupy kartą kredytową to coraz częściej konieczność wykonania zaledwie kilku ruchów. Cała procedura trwa nie więcej niż kilkanaście sekund.

Wady

Decydując się na korzystanie z karty kredytowej, musimy przede wszystkim pamiętać, że nie jest to zwykła karta płatnicza. Podobnie jak inne rodzaje kredytów, tak również karta kredytowa objęta jest oprocentowaniem w wysokości ustalonej przez bank. Na chwilę obecną maksymalne oprocentowanie nie może przekraczać 10%. Z takimi kosztami trzeba się liczyć wówczas, gdy zakończy się tak zwany okres bezodsetkowy. Osoby, które zapomną o tym, mogą się naprawdę mocno zdziwić w momencie, kiedy karta będzie rozliczana przez bank. Należy pamiętać, że bank pobiera również opłaty za obsługę karty kredytowej. Decydując się na najdroższe karty kredytowej, należy liczyć się z kosztami dochodzącymi nawet do dwustu złotych miesięcznie. Czy kosztów tych można uniknąć? Niektóre banki w trosce o swoich klientów rezygnują z opłat za obsługę karty wówczas, gdy w ciągu miesiąca zapłacimy kartą za zakupy na określoną kwotę bądź skorzystamy z niej określoną ilość razy. Jeśli będziemy zalegać z regulowaniem należności za kartę kredytową, zostanie wysłany nam monit. Jego koszt także nie będzie zbyt niski.

Kata kredytowa to instrument płatniczy, którego posiadanie warto rozważyć. Zanim jednak dokonamy pierwszej transakcji, powinniśmy dokładnie dowiedzieć się, jakie koszty będziemy musieli w związku z tym ponieść.

Przeczytaj również:

Leave a Reply