Zapalenie zatok u dzieci

Zapalenie zatok u dzieci

Zapalenie zatok może powodować różne objawy dla dzieci w różnym wieku.

1. Zapalenie zatok u dziecka objawy

Młodsze dzieci często mają objawy grypopodobne, w tym zatkany lub cieknący nos i lekką gorączkę. Jeśli u dziecka rozwija się gorączka 5-7 dni po objawach przeziębienia, może to sygnalizować zapalenie zatok lub inne zakażenia (jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, lub zapalenie ucha), więc należy skontaktować się z lekarzem. U starszych dzieci i młodzieży, najczęstsze objawy choroby zatok to kaszel, gorączka, ból zęba, ból ucha, lub bolesność w obrębie twarzy. Zdarza się, że u nastolatków, którzy mają zapalenie zatok, występuje rozstrój żołądka, nudności, bóle głowy i ból za oczami.

2. Zapobieganie zapaleniu zatok

Proste zmiany w stylu życia lub środowisku domowym mogą pomóc obniżyć ryzyko wystąpienia zapalenia zatok. Na przykład, w okresie zimowym, gdy system grzewczy sprawia, że ​​powietrze wewnątrz domu jest wyjątkowo suche, należy rozważyć użycie nawilżacza, aby utrzymać wilgotność w domu na poziomie 45% -50%.

3. Zapalenie zatok u dzieci leczenie

W przypadku zapalenia zatok wywołanych przez bakterie najczęściej przepisywane są antybiotyki. Niektórzy lekarze mogą zalecić leki obkurczające błonę śluzową oraz leki przeciwhistaminowe, które pomogą złagodzić objawy. Zapalenie zatok wywołane przez wirus zwykle ustępuje bez leczenia. Paracetamol, ibuprofen, i ciepłe okłady mogą przyczynić się do zmniejszenia bólu. Oprócz leków bardzo dobrym rozwiązaniem jest płukanie nosa. W aptekach dostępne są środki zawierające sól fizjologiczną i wodę morską. Małe dzieci należy nauczyć prawidłowo wydmuchiwać nos, aby wydzielina mogła spływać z zatok i nie zalegała. Stosowanie ciepłych kompresów na czoło również przyniesie ulgę w bólu. Zapalenie zatok u dzieci może nawracać z powodu przerośnięcia migdałka gardłowego. W tej sytuacji lekarz może skierować na jego usunięcie. Nieleczone zapalenie zatok u dzieci może doprowadzić do powikłań. Najbardziej narażony jest nerw wzrokowy, szczęka, opony mózgowo-rdzeniowe.

Przeczytaj również:

Leave a Reply