Zasady podawanie antybiotyku dzieciom

Zasady podawanie antybiotyku dzieciom

Antybiotyki są najbardziej skutecznym lekarstwem na wiele chorób. Kuracja antybiotykiem będzie skuteczna tylko wtedy, kiedy lek będzie podawany dziecku z zachowaniem pewnych zasad.

W czym rozpuścić zawiesinę?

Antybiotyki dla dzieci, szczególnie dla tych najmłodszych, najczęściej mają postać proszku. Rozcieńcza się go wyłącznie wodą. Do popicia otrzymanej zawiesiny należy podać tylko wodę. Skuteczne działanie leku obniżają: soki z owoców cytrusowych, napoje gazowane, herbatki ziołowe, wody smakowe. Zwykła woda jest najlepsza, jest dla organizmu neutralna, nie podrażnia żołądka. Lek należy odmierzać dołączoną miarką.

Wcześniejsze przerwanie kuracji

Okres podawania antybiotyku jest bardzo różny. W zależności od rodzaju infekcji podaje się go od 5 do 14 dni. To lekarz decyduje o tym, ile powinna trwać kuracja. Nie należy jej przerywać, jeśli dziecko poczuje się lepiej, a objawy choroby ustąpią. Grozi to nawrotem choroby i powstaniem szczepów bakterii, które będą na działanie danego antybiotyku uodpornione.

Podawaj lek w równych odstępach czasu

Terapia będzie skuteczna, jeśli w organizmie przez określony czas będzie utrzymywało się odpowiednio wysokie stężenie leku. Dlatego antybiotyk podaje się co 8 lub 12 godzin. Jeśli o odpowiedniej godzinie nie podamy dziecku kolejnej dawki, stężenie leku będzie zbyt niskie, antybiotyk będzie działał mniej skutecznie. Do tego bakterie mogą się na niego uodpornić. Odstępstwo nie powinno wynieść więcej niż godzinę.

Co robić, jeśli dziecko wymiotuje?

Zależy to od tego, ile czasu minęło od podania leku. Jeśli od podania leku upłynęło mniej niż godzinę czasu, pełną dawkę leku należy podać raz jeszcze. Jeśli upłynęło więcej czasu, nie ma potrzeby podawania ponownie pełnej dawki leki, gdyż organizm zdążył już lek wchłonąć.

Antybiotyki niszczą nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale także te „dobre”. Dlatego w czasie kuracji oraz po jej zakończeniu należy podawać probiotyki. Nie można podawać ich jednocześnie z lekiem, trzeba odczekać dwie godziny.

Przeczytaj również:

Leave a Reply