Zdrowotne właściwości czystka

Zdrowotne właściwości czystka

Czystek to zioło, które korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Przeglądając Internet co i rusz można spotkać informacje o herbatce z czystka, która skutecznie zwalcza infekcje i alergie. Pojawiają się także stwierdzenia, że napar z czystka niweluje skutki boreliozy, a nawet choroby nowotworowe.Czystek od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Głównym walorem tego zioła są polifenole – silne antyoksydanty, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka, niwelując wiele dolegliwości zdrowotnych.

Znajdujące się w czystku antyoksydanty skutecznie neutralizują wolne rodniki, które często przyczyniają się do powstawania i rozwoju wielu chorób, także nowotworowych.

Zalety czystka

Niepodważalną zaletą polifenoli jest także to, że hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych, wzmacniają organizm, zwiększają poziom energii, a co ważniejsze, chronią naczynia krwionośne, niwelują powstawanie tzw. złego cholesterolu i zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu lub zawału serca. Ponadto polifenole w znaczny sposób wspierają prawidłową pracę układu immunologicznego, skutecznie zwalczając grzyby i drobnoustroje, wykazują również właściwości antyalergiczne – hamują uwalnianie histaminy. Ciekawostką może być fakt, że czystek blokuje rozwój niemalże wszystkich rodzajów wirusów, m.in. groźnego wirusa „ptasiej grypy”, a także eliminuje wirusy jelitowe oraz opryszczki. Olejek z czystka wykazuje natomiast właściwości antybakteryjne, zwalczając bakterie gram dodatnie i gram ujemne – fakt ten potwierdzony został przez greckich naukowców.

Czystek kontra kleszcze

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze – niewielkie i bardzo niebezpieczne owady, buszujące w lesie. Jak dowodzą badania laboratoryjne przeprowadzone przez niemieckich naukowców, olejek eteryczny czystka kreteńskiego hamuje wzrost bakterii Borrelia burgdorferi, odpowiedzialnej za rozwój niebezpiecznej dla zdrowia i życia człowieka boreliozy. Warto wiedzieć, że czystek można spożywać nie tylko w postaci herbaty czy naparu (szczegóły tutaj), ale także jako tabletki do ssania lub kapsułki, które doskonale zwalczą choroby gardła oraz kaszel. Herbatę warto podawać w przypadku biegunki, objawów alergii, chorób skóry oraz wystąpienia półpaśca. Czystek jako suplement diety wspiera również walkę c chorobami sercowo-naczyniowy, warto więc stosować tę zdrową herbatę w przypadku choroby niedokrwiennej serca, a także chorobach nowotworowych. Trudno powiedzieć, czy czystek jest w stanie całkowicie wyleczyć choroby, pewne jest jednak to, że skutecznie wspiera proces leczenia. Należy jednak pamiętać, że czystek traktowany jest jako suplement diety, dlatego też powinien być stosowany jako dopełnienie codziennej diety oraz leczenia farmakologicznego, a nie jako samodzielny lek.

Przeczytaj również:

Leave a Reply