
Zespół jelita drażliwego – jak się objawia i jakie są jego przyczyny?
Zespół jelita drażliwego, który ogólnie można określić jako zaburzenie perystaltyki jelit, dotyka coraz większą ilość osób. Lekarze podają, że blisko 10-20 procent populacji choruje na tę przypadłość.
Dwukrotnie częściej choroba objawia się u kobiet. Do najbardziej typowych symptomów zespołu jelita drażliwego zalicza się:
- bolesne wzdęcia
- nieregularne wypróżnienia
- długotrwałe biegunki lub zaparcia
- często występujące bez wyraźnej przyczyny bóle brzucha
- rzadziej: nudności, zgaga, zaburzenia ginekologiczne i częstomocz.
Jeśli powyższe objawy występują dłużej niż kilka tygodni, koniecznie należy udać się do lekarza. Przyczyny zachorowań nie są do końca znane (http://www.mojbrzuch.pl/zespol-jelita-drazliwego-przyczyny-objawy-i-formy-ibs). Wiadomo, że najczęściej zespół objawia się u osób między 20 a 40 rokiem życia. Najczęściej są o pacjenci, u których występowały już wcześniej zaburzenia funkcji motorycznej jelit oraz nadwrażliwość na pewne produkty spożywcze. Lekarze często napotykają korelację między problemami natury psychicznej, a występowaniem choroby: stres, długotrwałe kłopoty, np. tragedia w rodzinie, czy depresja zwiększają ryzyko zachorowań.
Dlatego leczenie zespołu jelita drażliwego wymaga rozpoznania na kilku polach oraz jednoczesnego wprowadzenia leczenia farmakologicznego, dietetycznego i terapeutycznego. Najczęściej stosowane metody leczenia obejmują leki przeciwbólowe, rozkurczowe i odpowiednio – przeciwbiegunkowe lub na zaparcia. Dieta, którą powinien stosować chory, jest indywidualnie dostosowana do jego potrzeb i powinna wykluczać wszystkie produkty, które nasilają objawy.
Najczęściej są to warzywa strączkowe, cebula, napoje gazowane, mleko i produkty zawierające laktozę oraz produkty mocno przetworzone, jak chipsy czy fast food. Z metod terapeutycznych najlepsze wyniki osiągają techniki relaksacyjne oraz terapia poznawczo-behawioralna. Warto wspomnieć, że pełne wyleczenie nie jest możliwe, ale zdecydowanie można osłabić jego objawy. Choroba będąca pod kontrolą lekarza nie stanowi też poważniejszego zagrożenia dla zdrowia i nie niesie ze sobą ryzyka komplikacji.
Więcej informacji na temat zespołu jelita drażliwego można łatwo odnaleźć w internecie, wpisując w wyszukiwarkę frazę „zespół jelita drażliwego leczenie” lub „zespół jelita drażliwego przyczyny”.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.